EGBA Winners 1980/2011

EAST GIPPSLAND BOWLS ASSOCIATION INC

 

YEAR

PRESIDENT

SECRETARY

COUNCILLOR

CHAMPION OF CHAMPIONS

1983/84

C.R. COX

R.SOULSBY

C.J. SYKES

F. BRYAN

1984/85

T. BIDWELL

C.R. COX

C.J. SYKES

F. BRYAN

1985/86

H. HARWOOD

C.R. COX

C.J. SYKES

F. BRYAN

1986/87

E.K. GIDLEY

C.R. COX

C.J. SYKES

P. COULTON

1987/88

J. JOHNSTON

C.R. COX

E.K. GIDLEY

L. KUHNELL

1988/89

F. MELROSE

C.R. COX

E.K. GIDLEY

G. AITKEN

1989/90

D. KNIGHT

C.R. COX

E.K. GIDLEY

J.HOLLINGSWORTH

1990/91

J.F. JEE

K.J.MITCHELL

E.K. GIDLEY

N. TREMBATH

1991/92

J.F. JEE

K.J.MITCHELL

E.K. GIDLEY

E.K. GIDLEY

1992/93

R.J. SMITH

K.J.MITCHELL

E.K. GIDLEY

J.HOLLINGSWORTH

1993/94

R.J. SMITH

K.J.MITCHELL

E.K. GIDLEY

R.C. COTTON

1994/95

E.J. HARRAP

K.J.MITCHELL

E.K. GIDLEY

J.HOLLINGSWORTH

1995/96

E.J. HARRAP

R.F. ADAMS

E.K. GIDLEY

J.HOLLINGSWORTH

1996/97

J.E. JOHNSTON

R.F. ADAMS

E.K. GIDLEY

J. FERGUSON

1997/98

J.E. JOHNSTON

E.K. GIDLEY

E.K. GIDLEY

M. PACHOLLI

1998/99

J.DONALDSON

E.K. GIDLEY

E.K. GIDLEY

P. WYND

1999/00

J.DONALDSON

E.K. GIDLEY

E.K. GIDLEY

J. JOHNSTON

2000/01

J.DONALDSON

E.K. GIDLEY

E.K. GIDLEY

B. PEACOCK

2001/02

D.S. GRIMER

J. UNMACK

E.K. GIDLEY

B. PLACE

2002/03

D.S. GRIMER

E.J. SHORT

E.K. GIDLEY

G. UNWIN

2003/04

D.S. GRIMER

E.J. SHORT

E.K. GIDLEY

D. DWYER

2004/05

W. CORNWALL

E.J. SHORT

E.K. GIDLEY

P. FISKE

2005/06

W. CORNWALL

J. LEWIS

E.K. GIDLEY

R. HATCHER

2006/07

B. RYAN

J. LEWIS

J. LEWIS

B. CORNWALL

2007/08

B. RYAN

J. LEWIS

J. LEWIS

K. LUMLEY

2008/09

J. WATTS

J. LEWIS

J. LEWIS

L. MOSELLE

2009/10

J. WATTS

J. LEWIS

J. LEWIS

B. PLACE

2010/11

R. DAVIS

J. LEWIS

J. LEWIS

G. ROBERTS

 LIFE MEMBERS

C. J. SYKES

2006/07

E.K. GIDLEY

2007/08

J.E.JOHNSTON OAM

2008/09

 ACHIEVEMENTS

EVENT WINNERS 1980 -2011

1980-1981

EGBA MIXED FOURS: P. & P. Goulden; B & D Cooper (Yarram)

VIC SINGLES FINALISTS: K. Gidley, J. Hollingsworth (Bairnsdale)

CHAMPION OF CHAMPIONS: A. Fitzpatrick (Heyfield)

EGBA PAIRS: G. Martin, B. Kendall (Sale).

EGBA FOURS: B. Cooper, P. Goulden, L.Marshall, W. Bland

PENNANT: Div. A Yarram; Div., B Paynesville; Div. C Sale Blue

 

1981-1982

EGBA MIXED FOURS: R. Widdis, H. Dyer, J. Mclnnes, E. Crosier.(Bairnsdale)

HOTHAM CHAMPIONSHIPS: PAIRS: B. Nixon-K. Gidley (Bairnsdale)

FOURS: G. Speechley, M. Jojic, E. Ferguson, J. O'Keefc (Sale);

SINGLES: Bernie Cooper (Yarrarn)

CHAMPION OF CHAMPIONS: K. Hollingsworth

EGBA PAIRS: B. Nixon, L. Kuhnell (Bairnsdale)

EGBA FOURS: J. Schultz, W. Kelly, J. Kelly, G. Mekinovitch

PENNANT: Div. B Orbost; Div. C Sale Blue; Div. D Sale White

 

1982-1983

EGBA MIXED FOURS: H. Lang, D. Lang, G. Kennedy, S. Kennedy.

HOTHAM CHAMPIONSHIPS: PAIRS: C. Jackson, L. Rooney;

SINGLES: L. Kuhnell (Bairnsdale)

FOURS: K. Gidley, J. Hollingsworth, M. Salt, L. Kuhnell;(Bairnsdale)

CHAMPION OF CHAMPIONS: N. Drew

EGBA PAIRS: R. Soulsby, W.R. Samson (Lakes Entrance)

EGBA FOURS: P. Coulton, D. Knight, T. McPherson, E. Harrison (Orbost)

PENNANT: Div. A Bairnsdale Blue; Div. B Heyfield; Div. C Sale Blue

 

1983-1984

EGBA MIXED FOURS: A. Cowell(s), L. Munday, F. Munday, J. Mailer. (Bairnsdale)

HOTHAM CHAMPIONSHIPS: PAIRS: L. Kuhnell,(s) W. Ross (Bairnsdale)

SINGLES: R. Soulsby (Lakes Entrance)

FOURS: R. Soulsby,(s) R. Samson, L. Cooper, W. Chaplin (Lakes Entrance)

CHAMPION OF CHAMPIONS: Frank Bryan (Bairnsdale Golf)

EGBA PAIRS: J. Hollingsworth,(s) M. Salt (Bairnsdale Golf)

EGBA FOURS: J. Unwin,(s) E. Cook, M. Giblin, A. Sonnet (Lakes Entrance)

PENNANT: Div. A Lakes Entrance; Div. B Bairnsdale; Div. C Lakes Entrance

 

1984-1985

EGBA MIXED FOURS: L. Kuhnell,(s) W. Ross, J. Howlett, M. Kuhnell.(Bairnsdale)

CHAMPION OF CHAMPIONS: Frank Bryan (Bairnsdale Golf)

EGBA PAIRS: R. Haack, L. Lee (s) HowittPark)

EGBA FOURS: T. Quigley, A. Cowell, W. Ross, L. Kuhnell (s). (Bairnsdale)

PENNANT: Div. A Lakes Entrance; Div. B Bairnsdale; Div. C Lakes Entrance

RVBA ANZ CHAMPIONSHIPS: Singles J. Ferguson (Bairnsdale)

PAIRS: J. Ferguson (s), K. Gidley (Bairnsdale)

FOURS: D. Knight, R. Moore, P. Coulton, B. Nixon (s) (Orbost)

 

1985-1986

EGBA MIXED FOURS: R.Lawrie,(s)R. Soulsby, B. Soulsby, L. Lawrie (Lakes Entrance)

CHAMPION OF CHAMPIONS: E Bryan (Bairnsdale Golf)

PAIRS:. J. Ferguson, (s) K. Gidley (Bairnsdale)

EGBA PAIRS: J. Ferguson,(s) J. Humphries (Bairnsdale)

RVBA ANZ CHAMPIONSHIPS: Singles: J. Hollingsworth (Lindenow)

FOURS: D. Knight, K. Bates, P. Coulton, B. Nixon (s) (Orbost)

PENNANT: Div. A Bairnsdale; Div. B Metung; Div. C Metung

 

1986-1987

EGBA MIXED FOURS: S. Holland,(s) N. Holland, E. Sandy, L. Whelan. (Metung)

EGBA CHAMPION OF CHAMPIONS AND GROUP 8: P. Coulton (Orbost)

EGBA PAIRS: M. Mills,(s) R. Young (Ensay)

EGBA FOURS: P. Coulton,(s) B. Coulton, R. Moore, D. Knight (Orbost)

PENNANT: Div. A Lakes Entrance; Div. B Metung; Div. C Lakes Entrance

RVBA ANZ CHAMPIONSHIPS: Singles: R. Lawrie.(Lakes Entrance)

PAIRS: R. Soulsby, R. Lawrie.(s) (Lakes Entrance)

FOURS: J. Ferguson, K. Gidley, C. Anderson, S. Currie (Bairnsdale)

 

1987-1988

EGBA FOURS: P. Coulton,(s) J. Unmack, R. Moore, D. Knight (Orbost)

EGBA SINGLES: L. Munday (Bairnsdale)

EGBA PAIRS: E. Cook,(s) A. Easterbrook (Lakes Entrance)

EGBA FOURS: J. Ray (s), C. Ferres, L. Andrews, R. Smith (Paynesville)

CHAMPION OF CHAMPIONS: L. Kuhnell (Bairnsdale)

PENNANT: Div. A Bairnsdale Red; Div. B Metung; Div. C Bruthen

 

1988-1989

ANZ FOURS: K. Bates, R. Moore, J. Unmack, P. Coulton (s) (Orbost)

EGBA MIXED PAIRS: R. Lawrie (s), L. Lawrie.(Lakes Entrance)

EGBA SINGLES: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)

RVBA ANZ PAIRS EGBA and GROUP 8 CHAMPIONS : P. Coulton (s), K. Bates (Orbost)

CHAMPION OF CHAMPIONS; G. Aitken (Bairnsdale)

PENNANT: Div. 1 Bairnsdale; Div. 2 HowittPark; Div. 3 Bairnsdale

 

1989-1990

RVBA ANZ STATE SINGLES: L. Lee (Bairnsdale)

EGBA CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)

RVBA ANZ PAIRS EGBA and GROUP 8 CHAMPIONS; P. Coulton (s), K. Bates (Orbost)

EGBA FOURS: L. Kuhnell,(s) W. Ross, N. Brearley, K. Bates (Bairnsdale)

PENNANT: Div. 1 Bairnsdale; Div. 2 Bairnsdale; Div. 3 Bairnsdale

 

1990-1991

CHAMPION OF CHAMPS; N. Trembath (Paynesville)

RVBA SINGLES; J. Ferguson (Bairnsdale)

RVBA ANZ PAIRS EGBA and GROUP 8 CHAMPIONS: P. Coulton (s) K. Bates (Orbost)

RVBA FOURS: J. Ferguson (s) R. Crossley, T. Melotte, S. Currie (Bairnsdale)

RVBA MIXED PAIRS: R. Smith (s) W. Cunningham (Metung)

EGBA MIXED FOURS: D. Hardy (s) A. Eldridge, N. Parfrey, I. Philpott (Bairnsdale)

PENNANT: Div 1. Bairnsdale, Div 2. Lakes Entrance Div 3. Bruthen/Ensay

 

1991-1992

CHAMPIONS OF CHAMPIONS: K. Gidley (Bairnsdale Golf)

RVBA SINGLES: M. Salt (Bairnsdale Golf)

RVBA PAIRS: V. Timpano (s) T. Spink (Lakes Entrance)

RVBA FOURS: B. Jones (s) G. Aitken, L. Lee, J. Shaw (Bairnsdale)

EGBA MIXED FOURS: L. Munday (s), F. Munday, J. Shaw, J. Shaw. (Bairnsdale)

PENNANT: Div 1. Bairnsdale Div 2. Bairnsdale Div 3. TamboValley Div 4. Bairnsdale.

 

1992-1993

CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)

RVBA SINGLES: J.Donaldson (Bairnsdale)

RVBA PAIRS: K. Gidley (s) W. Farrington (Bairnsdale Golf)

RVBA FOURS: J. Ferguson (s), R. Crossley, T. Melotte, S. Currie (Bairnsdale)

RVBASTATE CHAMPS:J. Ferguson (s), R. Crossley, T. Melotte, S. Currie (Bairnsdale)

PENNANT: Div 1. Lakes Entrance, Div 2. Bairnsdale, Div 3. Paynesville,

Div 4. Paynesville, Div 5. Paynesville

 

1993-1994

RVBA ANZ SINGLES: J. Hollingsworth (Bairnsdale)

PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale)

FOURS: J. Ferguson, R. Crossley, T. Melotte, S. Currie (Bairnsdale)

PENNANT: Div. 1 Paynesville; Div. 2 Bairnsdale White; Div. 3 Bairnsdale

Div. 4 Bairnsdale; Div. 5 Lakes Entrance.

EGBA PAIRS: Robert Cotton, Don Ross

EGBA FOURS: D. Soulier, C. McKenzie, A. Holland, P. Wardley

EGBA MIXED FOURS: A & K Holland, Roy and Joyce Wardley (Paynesville).

CHAMPION OF CHAMPIONS; R.C. Cotton (Lindenow)

VIC HEALTH MIXED PAIRS: Don Hardy, Mrs N. Parfrey (Bairnsdale)

 

1994-1995

RVBA ANZ SINGLES: D. Hardy (Bairnsdale)

PAIRS: J. Hollingsworth, N. Trembath (Bairnsdale Golf)

FOURS: J. Hollingsworth, A. Wilson, M. Salt, K. Waite (Bairnsdale Golf)

CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)

PENNANT: Div. 1 Bairnsdale Blue; Div. 2 Bairnsdale White; Div. 3 Paynesville;

Div. 4 Paynesville; Div. 5 Paynesville,

EGBA PAIRS: R.A. Cotton, G. Davidson (Lindenow)

EGBA FOURS: K. Moran, T. Traill, D. Wyatt, A. Campbell (Metung)

EGBA MIXED FOURS: J. Rennie, W. Veith, M. Rennie, O. Veith (Lakes Entrance)

VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. Hollingsworth, H. Everett (Bairnsdale Golf)

 

1995-1996

RVBA PENSIONER NETWORK SINGLES: Lyle Lee (Bairnsdale)

PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale)

FOURS: J. Hollingsworth, A. Wilson, A. Holland, K. Waite (Bairnsdale Golf)

CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)

EGBA PAIRS: K. Gidley, W. Farrington (Bairnsdale Golf)

EGBA FOURS: W. Ixsnghurst, N. Brooker, L. Mosele, H. Coles (Bairnsdale Golf)

EGBA MIXED FOURS: E. Harrap, G. Harrap, A. Archibald, N. Pollard (Bairns Golf)

 

1996-1997

RVBA PENSIONER NETWORK SINGLES: T. Melotte (Bairnsdale)

PAIRS: J. Huxtable, M. Hogan (Bairnsdale)

FOURS: J. Donaldson, R. Hack, B. Goodman, J. Warner (Bairnsdale)

CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Ferguson (Bairnsdale)

EGBA PAIRS: P. Coulton, G. Robinson (Orbost)

EGBA FOURS: K. Moran, A. Campbell, R. Keogh, R. Cunningham (Metung)

VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. Bommer, K. Cheney

EGBA MIXED FOURS: L. Andrew, M. Andrew, B. Guntzler, V. Guntzler (Bairndale Golf)

 

1997-1998

RVBA PENSIONER NETWORK SINGLES: T. Melotte (Bairnsdale)

PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale)

FOURS: W. Thomson, K. Moran, B. Fletcher,C.Demarco (Lakes Entrance)

CHAMPION OF CHAMPIONS: M. Pacholli (Orbost)

EGBA PAIRS: A. Wilson, G. Kurrle (Bairnsdale Golf)

EGBA FOURS: J. Hollingsworth, M. Walt, L. Mosele, K. Waite (Bairnsdale Golf)

VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. & B. Ferguson (Bairnsdale)

EGBA MIXED FOURS: W. Anderson, W. Daniels, J. Bould, D.Daniels (Paynesville)

 

1998-1999

RVBA PENSIONER NETWORK BENDIGO BANK EVENTS:

SINGLES: P. Wynd (Paynesville)

PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale)

FOURS: P. Fiske, N. Millard, S. Gould, B. Rowe (Bairnsdale)

OVER 60s: A. James (Lakes Entrance)

CHAMPION OF CHAMPIONS: P. Wynd (Paynesville)

EGBA PAIRS: S. Hardy, D. Grimer (Lakes Entrance)

EGBA FOURS: P. Hine, R. Babb, A. Pincott, N. Irish (Lindenow)

EGBA MIXED FOURS: J. Donaldson, M. & R. Ulanowski, B. Emslie ( Bairnsdale).

PENNANT: Div. 1 Bairns IB; Div. 2 Bairns 2A; Div. 3 Orbost; Div. 4 Bairnsdale

VIC HEALTH MIXED PAIRS: A. Campbell, W. Cunningham.

 

1999-2000

RVBA PENSIONER NETWORK EVENTS:

SINGLES: P. Wynd (Paynesville)

PAIRS: T. Melotte, J. Ferguson (Bairnsdale)

FOURS: S. Currie, R. Crossley, T. Melotte, J. Ferguson (Bairnsdafe)

OVER 60s: W. Hardy (Paynesville)

CHAMPION OF CHAMPIONS: J. Johnston (Lindenow)

EGBA PAIRS: P. Wynd, N. Trembath (Paynesville)

EGBA FOURS: P. Wynd, N. Trembath, G. Burton, F. Bromfield (Paynesville)

EGBA MIXED FOURS: C. Carlton, T. Carlton, A. & K. Holland (Paynesville)

PENNANT: Div. 1 Bairns 1A; Div. 2 Bairns 2B; Div. 3 Bairns; Div. 4 Bairnsdale

VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. & N. Johnston (Lindenow).

 

2000-2001

RVBA PENSIONER NETWORK EVENTS:

SINGLES: T. Melotte ( Bairnsdale) PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte, (Bairnsdale)

PAIRS: J. Ferguson, T. Melotte (Bairnsdale )

FOURS: K. Dowie, L. Gudgeon, J. Williams, D. Grimer (Lakes Entrance)

OVER 60s: W. Hardy (Paynesville)

CHAMPION OF CHAMPIONS: A. Peacock (Lindenow)

EGBA PAIRS: A. Fischer, P. Fiske (Bairnsdale)

EGBA FOURS: M. Hogan, P. Rowe, R. Crossley, T. Melotte (Bairnsdale)

EGBA MIXED FOURS: A. Lancaster, P. Moran, L. Gudgin, E. Peachey (Lakes Entr)

VIC HEALTH MIXED PAIRS: J. & F. Trembath (Paynesville).

PENNANT: Div. 1 Paynesville; Div. 2 Paynesville;

Div. 3 Lakes Entrance; Div. 4 Paynesville

 

2001-2002

RVBA PENSIONER NETWORK EVENTS:

SINGLES: B. Lester (Lakes Entrance)

PAIRS: R. Crossley, N. Millard (Bairnsdale)

FOURS: K. Waite, J. Nash, A. Wilson, J. Hollingsworth (Bairnsdale Golf)

CHAMPION OF CHAMPIONS: B. Place (Bairnsdale)

EGBA PAIRS: G. Robinson, P. Coulton (Lakes Entrance)

EGBA FOURS: P. Spark, D. Hocking, R Stapleton, K. Dowie (Lakes Entrance)

OVER 60s: A. Sergi (Bairnsdale)

OVER 60s PAIRS: D. Grimer, V. Timpano (Lakes Entrance)

OVER 60s FOURS: B. Rosati, T. Jackson, K. Woodward, D. Grimer (Lakes Entrance)

VETS: D. Grimer (Lakes Entrance)

VET PAIRS: D. Grimer, K. Woodward (Lakes Entrance)

PREMIER MIXED FOURS: E. Gray, K. Fearnett, M. Fearnett, W. Gray (Paynesville)

EGBA MIXED FOURS: D. Perry, G. Patterson, T. Perry, S. Lukies (Orbost)

PENNANT: Div. 1 Bairnsdale IB; Div. 2 Lakes Entr2A; Div. 3 Bruthen; Div. 4 HowittPark

 

2002-2003

PENNANT WINNERS: Div. 1 Lakes Entrance 1A; Div. 2 Paynesville;Div. 3 Bruthen;

Div. 4 Lakes Entrance

CHAMPION OF CHAMPIONS: G. Unwin (Bairnsdale)

RVBA PENSIONER NETWORK EVENTS:

SINGLES: M. Kane (HowittPark)

PAIRS: K. White, L. Mosele (Bairnsdale Golf)

FOURS: P. Snell, P. Coulton, G. Robinson, B. Lester (Lakes Entrance)

50 & OVER TRIPLES: J. Unmack, K. Brandhoj,B. Roberts (Lakes Entrance)

60 & OVER SINGLES: A. Sergi (Bairnsdale)

60 & OVER PAIRS: K. Gidley, W. Farrington (Bairnsdale)

60 & OVER FOURS: D. Thomas, P. Benedetti, D. Scotland,N. Henley (Bruthen)

VETERAN SINGLES: Insufficient entries - combined with NGBA

VETERAN PAIRS: Insufficient entries - combined with NGBA

UNDER 35 SINGLES: B. Lester Jnr (Lakes Entrance)

PREMIER MIXED FOURS: Insufficient entries - combined with NGBA

EGBA MIXED FOURS: S. Jensen, J. Towers, B. Ryan, J. Rennie (Lakes Entrance)

EGBA MIXED PAIRS: Cancelled

EGBA MEN'S PAIRS: D. Toleman, V. Smythe (HowittPark)

EGBA MEN'S FOURS: J. Irwin, L. Wangman, L. Gudgin, J. Williams (Lakes Entrance)

 

2003-2004

VETERAN SINGLES: D. Grimer (Lakes Entrance)

VETERAN PAIRS: H. Deacon, P. Scotland (Bruthen)

RVBA PENS. NETWORK FOURS: G. Clark, B. Cornwall, D. Warton, B. Eaton (Bruthen)

PAIRS: J. Snell, P. Coulton (Lakes Entrance)

SINGLES: K. Capper (Paynesville)

50 & OVER TRIPLES: A. Ulanowski, J. Ferguson, B. Woodward (Bairnsdale)

PREMIER MIXED PAIRS: L. Etherton, S. Etherton (Paynesville)

CHAMPION OF CHAMPIONS: D. Dwyer (Paynesville)

60 & OVER SINGLES: I. Hamilton (Bairnsdale)

60 & OVER PAIRS: A. Campbell, R. Cunningham (Bairnsdale)

UNDER 30 SINGLES: B. Lester Jnr, M. Challman - B. Lester won

PENNANT: Div. 1 Bairns 1A; Div. 2 Bairns 2A; Div. 3 Lakes Ent 3A; Div. 4 Paynesville A

 

2004-2005

VETERAN SINGLES: R. Wilson (Paynesville)

VETERAN PAIRS: L. Etherton, W. Hardy (Paynesville)

RVBA FOURS: J. Ferguson, C. Sanderson, M. Sroczynski, C. Beecher (Bairnsdale)

RVBA PAIRS: P. Fiske, I. Hamilton (Bairnsdale)

RVBA SINGLES: W. Cornwall (Bruthen)

RVBA MIXED PAIRS: Dennis & Gail McNamara (Bairnsdale)

CHAMPION OF CHAMPIONS: Peter Fiske (Bairnsdale

60 & OVER SINGLES: Peter Frearson (Lakes Entrance)

60 & OVER PAIRS: Peter Frearson, Kel Brandhoj (Lakes Entrance)

PENNANT: Div. 1 lakes Entr 1A; Div. 2 Bruthen; Div. 3 Lindenow; Div. 4 Tambo Valley.

 

2005-2006

VETERAN SINGLES: A. Sergi ( Bairnsdale)

VETERAN PAIRS: B. Webster, B. Ryan (Lakes Entrance)

RVBA FOURS: W. Cornwall, G. Clark, D. Warton, R. Eaton (Bruthen)

RVBA TRIPLES EGBA : P. Coulton, I. Snell, G. Robinson (Lakes Entrance)

RVBA PAIRS: J. Ferguson, W. Slater (Bairnsdale)

RVBA SINGLES: D. Dwyer (Lindenow)

CLUB VIC MIXED PAIRS: B. & H. Cornwall (Bruthen)

CHAMPION OF CHAMPIONS: R. Hatcher (Orbost)

RVBA 60 & OVER SINGLES: R. Eaton (Bruthen)

RVBA 60 & OVER PAIRS: G. Clark, R. Eaton (Bruthen)

EGBA MIXED FOURS: Cancelled due to only six entries.

PENNANT: Div. 1 Bairnsdale Blue; Div. 2 Orbost; Div. 3 Paynesville; Div. 4 Paynesville Gold.

 

2006-2007

RVBA FOURS and Group 8 : J. Snell (s), P. Coulton, K. Brandhoj, G. Robinson J. Kool  (sub)(Lakes Entrance).

RVBA PAIRS: J. Snell (s), P. Coulton (Lakes Entrance)

 

RVBA TRIPLES: D. Dwyer (s), M. Challman, P. Wynd (Paynesville)

 

RVBA MIXED PAIRS: K. Capper (s), M. Capper.(Lindenow)

 

RVBA 60 & OVER SINGLES: I. Hamilton (Bairnsdale)

 

RVBA 60 & OVER PAIRS: N. Longbottom (s), R. Hatcher. (Orbost)

 

RVBA VET SINGLES: I. Hamilton (Bairnsdale)

 

RVBA VET PAIRS: C. English (s), B. Harriman (Lakes Entrance)

RVBA SINGLES: D. Kane (HowittPark)

 

CHAMPION OF CHAMPIONS: W. Cornwall (HowittPark)

 

PENNANT: Div 1. Bairnsdale Blue. Div 2. Paynesville. Div 3. TamboValley

Div 4. Lakes Entrance

 

 

2007-2008

RVBA FOURS: J. Snell (s), P. Coulton, K. Brandhoj, G. Robinson (Lakes Entrance).

RVBA PAIRS: P. Wynd (s), D. Dwyer.

 

RVBA TRIPLES: K. Brandhoj (s), G. Roberts, B. Rosati (Lakes Entrance )

RVBA MIXED PAIRS: K. Brandhoj (s), M. Brandhoj (Lakes Entrance)

RVBA SINGLES: K. Dowie (Bairnsdale)

 

RVBA 60 & OVER SINGLES: P. Wynd (Paynesville)

 

RVBA 60 & OVER PAIRS: D. Kane (s), K. Waite (HowittPark)

 

RVBA VET PAIRS: T. Perry (s), K. Jones (Orbost)

 

CHAMPION OF CHAMPIONS: K. Lumley (HowittPark)

 

PENNANT: Div 1. Bairnsdale Blue. Div 2. Bairnsdale Golf. Div 3. Paynesville

Div 4. Lakes Entrance. Div 5. HowittPark

 

 

2008-2009

RVBA PAIRS: P. G. Roberts (s), J. Kool.(Lakes Entrance)

 

RVBA TRIPLES: P. Coulton (s), J. Snell, G. Robinson (Lakes Entrance )

RVBA SINGLES: K. Dowie (Lakes Entrance)

 

RVBA FOURS: P. Coulton, J. Snell, G. Roberts, G. Robinson (Lakes Entrance)

 

RVBA 60 & OVER SINGLES: R. Eaton (Bruthen)

 

RVBA 60 & OVER PAIRS: P. Coulton (s), J. Snell (Lakes Entrance)

 

RVBA SINGLES: R. Harriman (Lakes Entrance)

 

CHAMPION OF CHAMPIONS: L. Mosele (Bairnsdale Golf)

 

PENNANT: Div 1. Bairnsdale Blue. Div 2. Lakes Entrance. Div 3. Lindenow

Div 4. Lakes Entrance.

 

 

 

2009-2010

 

 

RVBA FOURS: M. Hogan (s). J. Hobson, R. Coutts, L. Muir (Bairnsdale)

RVBA PAIRS: P. Coulton (s), J. Snell.(Lakes Entrance)

 

RVBA TRIPLES: B. Woodland (s), J. Donaldson, A. Burness (Bairnsdale)

RVBA SINGLES: B. Woodland (Bairnsdale)

 

RVBA 60 & OVER SINGLES: R. Eaton (Bruthen)

 

RVBA 60 & OVER PAIRS: P. Coulton (s), J. Snell (Lakes Entrance)

 

CHAMPION OF CHAMPIONS: B. Place (Bairnsdale)

 

PENNANT: Div 1. Lakes Entrance. Div 2. Bruthen. Div 3. Metung

Div 4. Bruthen.

 

 

 

2010-2011

 

 

BOWLS VIC. Assn FOURS: P. Coulton (s) J. Snell, K. Brandhoj, G. Robinson (Lakes Entrance)

BOWLS VIC Assn. and Group 8 Pairs: J. Kool (s) D. Stevenson (LakesEntrance)

 

BOWLS VIC Assn Triples: P. Coulton (s), J. Snell, G. Robinson (Lakes Entrance)

BOWLS VIC Assn Singles: P. Fiske (Lindenow)

 

BOWLS VIC Assn 60 & OVER SINGLES: J. Lewis (Lakes Entrance)

 

BOWLS VIC Assn 60 & OVER PAIRS: P. Coulton (s), J. Snell (Lakes Entrance)

 

CHAMPION OF CHAMPIONS: G. Roberts (Lakes Entrance)

 

PENNANT: Div1. Lakes Entrance. Div 2. Lakes Entrance. Div 3. Orbost

 

Div 4. Bairnsdale